۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۰

رویدادهای فرهنگی گرجی در ایران

بعد از وقفه ای 4 ماهه دوباره بازگشتم. دلایل نبودنم هم شخصی بوده و هم مربوط به دنیای "مجازی". اضافه شدن مسئولیت کاری و بالا رفتن حجم کار یکی از مهمترین دلایل تاخیر در نوشتن مطلب هست. همچنین فی.لتر شدن دسته جمعی وبلاگ بلاگر از دلایل دیگر ننوشتن مطلب بود. چرا که بازدید از وبلاگ برای خوانندگان مشکلتر خواهد شد. با اینحال تصمیم گرفتم به نوشتن مطالب در همین وبلاگ ادامه بدهم تا زمانیکه بلاگر "آزاد" شود.
بنابراین در اولین پست در سال جدید میلادی و شمسی به چند اتفاق فرهنگی گرجی که در تهران برگزار شد اشاره خواهم کرد.
اولین مراسم شرکت دپارتمان توریسم گرجستان و آدجارا در نمایشگاه هتلداری و جهانگردی در روزهای اوایل اسفند ماه سال گذشته بود. در این نمایشگاه هیئت گرجی با معرفی کشور گرجستان و مناطق گردشگری و جذابیت های طبیعی سعی در جلب توجه گردشگران و علاقمندان به سفر ایرانی نمودند. در طی 4 روز برگزاری این نمایشگاه مراجعین معمولی و متخصصین این صنعت علاقه زیادی به این غرفه نشان دادند. براساس اطلاعات مدیر غرفه در سال گذشته میلادی حدود 25هزار نفر گردشگر ایرانی به کشور گرجستان وارد شده اند که نسبت به سال قبل افزایشی چشمگیر داشته است. با اطلاعات اخیر فقط در تعطیلات نوروزی امسال 90 حدود 5هزار نفر به گرجستان سفر کردند. این افزایش حجم سفر به گرجستان در ابتدا ناشی از تسهیلات سفر به این کشور بوده است. حذف روادید و برقراری پرواز مستقیم تهران-تفلیس از این جمله اند.


در مراسمی دیگر که در تاریخ 1 اسفند در دانشگاه تهران برگزار شد، همایش 2 روزه " سمینار بین‌المللی «گرجستان؛ تجارب پیشین ـ چشم‌انداز فرارو" بود. در این سمینار بین المللی که با تلاش و همت با مشارکت بنیاد مطالعات قفقاز دانشگاه تهران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، با سخنرانی صاحب‌نظران و اساتیدی از جمهوری اسلامی ایران، گرجستان، جمهوری ارمنستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری ترکیه، ایالات متحده، انگلستان و ... در تالار شیخ مرتضی انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران همراه بود. تبادل نظر و آشنایی با دانشمندان گرجی از اهداف این همایش بود.

در آخرین رویداد فرهنگی که با همکاری رایزن فرهنگی سفارت گرجستان و بنیاد ناتلا نیکونووآ در گالری شیرین برگزار شد، برپایی نمایشگاه نقاشی دو هنرمند گرجی بود که از 19 تا 23 فروردین سال جاری طول کشید. نقاشی های داویت و گیورگی گاگوشیدزه توانست با برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان ایرانی آنها را به خرید تابلوها ترغیب کنند. نقاشی های آقای داویت در سبک مینیاتور و نقاشی های گیورگی که رنگ و روغن بود در سبک رئال شمرده می شدند.