۰۴ آذر ۱۳۸۹

نمایشگاه آثار تلفیقی خطی رباعیات خیام


مدتها قبل در زمان برگزاری روزهای بزرگداشت عمرخیام، یکی از برنامه ها سخنرانی دو تن از ایران شناسان شهیر گرجی با موضوع "خیام از نگاه ایران شناسان گرجی" بود که در کتابخانه ملی تهران برگزار شد و در مورد آن هم مطلبی نوشتم. در آن مراسم از اولین اثر نفیس تلفیقی خطی از یک رباعی حکیم عمر خیام به دو زبان فارسی و گرجی رونمایی شد. همانجا اشاره شد که دیگر نمونه های تلفیقی خطی در نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
خلاصه اینکه الوعده وفا!
"مرکز هنرهای تلفیقی با همکاری مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ گلستان در نظر دارد از تاریخ 5 الی 12 آذرماه 1389 نمایشگاه از آثار خطی تلفیقی رباعیات حکیم عمرخیام به مناسبت گرامیداشت این دانشمند بزرگ در کاخ گلستان برگزار نماید."
باید بگویم که روز 5 آذر مراسم افتتاحیه رسمی با حضور سفرا و نمایندگاه فرهنگی کشورهای خارجی و مقامات فرهنگی کشور برگزار می شود و بنابراین بازدید برای عموم از روز شنبه از ساعت 9 الی 17 آزاد خواهد بود.
در ادامه اعلامیه نمایشگاه آمده است:
"با توجه به اهمیت و تاثیر چشمگیر آثار حکیم عمرخیام در ریاضیات، فلسفه، نجوم و ادبیات در عرصه بین الملل و با در نظر گرفتن این نکته که اشعار وی به بیش از چهل زبان زنده دنیا ترجمه گردیده است، این مرکز سعی نموده است تا از طریق برگزاری این نمایشگاه و با نگاهی فرامرزی در توسعه فرهنگ و هنر ایران و معرفی ادبیات و فرهنگ دیگر کشورها چهره جهانی حکیم عمرخیام، شاهکارها، ابداعات و نوآوری های وی را به جهانیان بیشتر معرفی نماید.
به منظور ارج نهادن به زبان ملی و ایجاد تعاملی معنادار میان فرهنگ و هنر ایران و یا دیگر کشورها، 53 اثر هنری تلفیقی دو زبانه از رباعیات خیام (به زبان فارسی و ترجمه آن به زبان های آلمانی، اسپرانتو، انگلیسی، ایتالیایی، ترکی استانبولی، روسی، ژاپنی، فرانسوی، عربی و گرجی) در این نمایشگاه رونمایی می گردد. غالب رباعیات خوشنویسی شده در آثار، از طرف سفیر کشور مربوطه پیشنهاد گردیده است."
در اینجا بایستی از رایزن محترم فرهنگی سفارت گرجستان برای فعالیتهای فرهنگی-هنری در مشارکت و پشتیبانی از معرفی فرهنگ گرجی به ایرانیان و همچنین حمایت از برگزاری نمایشگاههای هنری ایرانی در ایران تشکر کرد.
بدینوسیله از تمامی دوستداران هنر و علاقمندان به زبان گرجی دعوت می شود از روز شنبه 6 آذر (عجب روز خوش یمنی! :دی) برای دیدن این آثار هنری زیبا در چادر خانه کاخ گلستان تشریف ببرند. امید است که راضی از نمایشگاه برخواهید گشت.