۱۶ فروردین ۱۳۸۹

عکسی 145 ساله از فریدونشهر

یکی از همشهریان محترم و از خوانندگان خوب ویلاگم در ایمیلی خبر از وجود کهن ترین عکسی از فریدونشهر دادند که تاکنون در آرشیوهای ملی و شخصی ثبت شده است. خبر وجود چنین عکسی مرا بسیار به وجد آورد و دیدن آن دو صد برابر!
عکاس شخصی است آلمانی بنام ارنست هولتسر(1835-1911). او که یک مهندس آلمانی بود حدود بیست سال از حضور خود را در شهر اصفهان گذرانید. در این مدت او به شهرها و روستاهای اطراف اصفهان از جمله فریدونشهر سفر کرده و حدود 3هزار نگاتیو عکس جمع آوری کرده است. در جایی خواندم که متاسفانه قسمت اعظم آرشیو وی از بین می رود و تنها مقداری از آن بطور اتفاقی توسط یکی از نوه های وی چندین سال پیش پیدا شده و چاپ می شود.
با اینحال هولتسر برای ما یادگاری بسیار گرانبها به جای گذاشته است چه در تاریخ فرهنگ شناسی و اقوام ایران و چه بطور جزء در مورد منطقه گرجی نشین فریدونشهر. به ظاهر 3-4 عکس از فریدونشهر از وی به جای مانده است که یکی از آنها که نمایی زیبا و وسیع از روستای آنزمان فریدونشهر-سوپلی یا مرتقوپی است را در پایین می بینید.

برای دیدن دیگر عکس های هولتسر از اصفهان و دریافت اطلاعات بیشتر به سایت "جیران" مراجعه کنید، گرچه وب سایت مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی نیز بخشی را به این موضوع اختصاص داده اما لینک های آن غیرفعال بوده و عکسها هنوز بارگیری نشده اند!!
باید گفت که كتاب «هزار جلوه زندگي: تصويرهاي ارنست هولتسر از عهد ناصري» را انتشارات مركز اسناد و مدارك ميراث فرهنگي سال 1382 در 490 صفحه به چاپ رسانده است.
در پایین عکسی از اصفهان را می بینید که به نظر من خانه هنرمندان امروزی در ساحل رودخانه زاینده رود در نزدیکی پل بزرگمهر را نشان می دهد!پی نوشت: متن ذیل توسط یکی از همشهریان و اعضای فعال "جمعیت گرجیان جوان" در بخش نظرات نوشته شده که برای اطلاع عموم خوانندگان و علاقمندان در متن می آورم:
"جمعیت گرجیان جوان فریدونشهر چندی پیش عکس قدیمی مذکور را به صورت پوستر 70*50 ارائه نمود و هم اکنون نیز کسانی که مایل به تهیه آن می باشند می توانند به خدمات کامپیوتری سپیانی در فریدونشهر مراجعه نمایند."